Innowacja pedagogiczna „One , two, three. Play with me!” Innowacja wykorzystująca metodę zabawy z darami Froebla.

Adresaci innowacji: 3 -latki, 3/ 4 -latki, 4 -latki, 5 -latki

Rozpoczęcie innowacji nastąpi we wrześniu 2024 i trwać będzie  do czerwca 2025r.

Cel główny: Rozbudzenie zainteresowania językiem angielskim przy pomocy prostych wierszy i rymowanek w oparciu o dary Froebla.

Cele szczegółowe:

• recytowanie krótkich wierszyków, śpiewanie piosenek związanych z darami;
  • osłuchanie się z językiem obcym w zabawach ruchowych i dydaktycznych;
  • wzbudzanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych;
  • poznawanie znaczenia podstawowych słów i zwrotów z codziennego otoczenia , nazw przedmiotów, zjawisk, czynności i cech;
  • tworzenie okazji do poznawania kultury innych krajów i narodów;
  • kształtowanie umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, porównywania liczebności;
  • rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności
  • zwracanie uwagi na zachowanie porządku w swoim miejscu pracy;
  • wdrażanie do uważnego słuchania i postępowania zgodnie z instrukcją słowną i schematem itd.

Szczegółowy opis projektu:

Innowacja zakłada praktyczne integrowanie treści, metod i celów nauczania w języku obcym i ojczystym, by dziecko mogło poznawać świat, a także wyrazić siebie zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Innowacja zakłada również zaznajomienie dzieci z brzmieniem i melodią języka obcego, a dzięki nieustannemu powtarzaniu będą one przyswajały pojedyncze słówka, potem całe zwroty. Podczas innowacji nastąpi wykorzystanie rytmu w piosenkach, rymów w wierszykach i rymowanek oraz gestów towarzyszącym wykonywaniu utworów. Odbędzie się wspomaganie pomocami dydaktycznymi stanowiącymi klucz do naturalnej metody uczenia się. Przez cały okres wprowadzania niniejszej innowacji nauczyciel będzie wprowadzał zabawy z językiem angielskim, które to będą wspomagane wierszami i rymowankami zawartymi w publikacji „Hey, English is okay” Sylwii Kustosz – z użyciem darów Froebla. Raz w tygodniu na zajęciach z języka angielskiego nauczyciel wykorzystywać będzie dary, bazując na organizacji pracy według koncepcji F. Froebla. Walory podczas innowacji to:

• Słowo – praca z wierszykami w języku angielskim;
  • Liczba – przeliczanie, dodawanie, odejmowanie;
  • Kształt – opisywanie, porównywanie, poznawanie właściwości.

Autor: Irmina Walenciuk

Bibliografia: