Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Przedszkole Publiczne Nr 2 w Łęcznej
Przedszkole Publiczne Nr 2 w Łęcznej

Grupa Pszczółki

W jaki sposób i czy w ogóle rozmawiać o wojnie z dziećmi ?

Utworzono dnia 14.03.2022

Kochani Rodzice!

Pojawia się zapewne w Was mnóstwo pytań na temat zaistniałej sytuacji: „Jak rozmawiać i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o wojnie”?

Oczywiście tak. Rozmawiać. Dzieci przebywają z rówieśnikami, w wielu miejscach poza domem, gdzie słyszą słowo „wojna” „atak”, „niebezpieczeństwo” i wiele innych, również w domu od dorosłego, z telewizji. Ale to przy Nas czują się bezpiecznie, kochają Nas i ufają Nam, dlatego postarajmy się udzielić im informacji dostosowanych do ich wieku, wesprzeć je.

W Internecie na pewno znajdziecie Państwo wiele porad, sugestii, w jaki sposób przekazywać dzieciom informacje na temat tej pełnej agresji wojny, napaści, która jest dla Nas - Dorosłych niewyobrażalna. Postaramy się przekazać najistotniejsze informacje, które, mamy nadzieję, pomogą Wam w rozmowach z Waszymi dziećmi.

  • Bądź spokojny - pamiętaj, dziecko przenosi na siebie Twoje emocje, uczucia, niepokoje. Nie wzbudzaj w nim niepotrzebnego lęku, stresu.
     
  • Wybierz najważniejsze informacje- treści, które przekażesz dziecku powinny być dostosowane do jego wieku.
     
  • Mów dziecku tylko prawdę- ono Tobie ufa najbardziej, koryguj te nieprawdziwe informacje, które może usłyszeć poza domem, z telewizji.
     
  • Tłumacz dziecku że świat jest zróżnicowany - są dobrzy i źli ludzie, lecz my sami możemy pomóc w obronie niewinnych, tych którzy najbardziej potrzebują teraz naszej pomocy.
     
  • Ogranicz dostęp dziecka do treści, które pokazywane są w mediach- staraj się przy nim nie oglądać wiadomości, które pokazują bombardowania, rannych ludzi, gdyż dziecko nie jest w stanie tego przetworzyć, zrozumieć.
     
  • Akceptuj wszystkie emocje Swojego dziecka- smutek, złość, strach, są to emocje, które odczuwać może każdy z nas, najważniejsze, żeby otoczyć dziecko wsparciem, przytulić.
     
  • Włącz się wspólnie z dzieckiem w akcje charytatywne - Twoje dziecko na pewno z chęcią podzieli się zabawkami, maskotkami z dziećmi, które tego na chwilę obecną tak bardzo potrzebują.

zredagowała:
Patrycja Słomiany - psycholog