Święto Drzewa

Utworzono dnia 22.10.2022

10 października 2022 r. obchodzimy Święto Drzewa. Tego dnia we wszystkich grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. W ogrodzie przedszkolnym dzieci posadziły  drzewko. Zatańczyły i zaśpiewały, witając nowego mieszkańca ogrodu. Na koniec złożyły uroczystą przysięgę:

Przedszkolaki  zawsze będą dbać o wszystkie drzewa!!!!
Nie będziemy łamać gałązek, drzew i krzewów.
Nie będziemy deptać trawników!
Nie będziemy w lesie krzyczeć!
Będziemy wrzucać śmieci do kosza!
Będziemy zimą dokarmiać ptaki i zwierzęta!
Będziemy oszczędzać wodę i prąd!
Obiecujemy! My mali obrońcy przyrody!

Warto wiedzieć

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

Święto Drzewa

Utworzono dnia 22.10.2022, 20:21